2024-03-22

Konkrety dla branży mieszkaniowej

Sprawdziliśmy, co dzieje się z obietnicami nowego rządu dotyczącymi mieszkaniówki. Najbliżej realizacji wydaje się nowy program dopłat do kredytów, a dotycząca go ustawa, jak twierdzi minister rozwoju i technologii - Krzysztof Hetman, trafi niebawem pod obrady parlamentu. W tym samym pakiecie znaleźć się mają też ustawy wspierające budownictwo społeczne.

Program „Mieszkanie na start”

Było wiadomym, że przygotowanie programu w tak krótkim czasie z propozycjami objęcia wsparciem szczególnie potrzebujących grup będzie zadaniem bardzo trudnym. Ogłoszone na początku roku założenia spotkały się z krytyką wielu środowisk. Konsultacje ministerialne dały bodziec dalszych prac nad założeniami programu, który ma stać się elementem szerszej polityki mieszkaniowej. Istotnym elementem dyskusji staje się właściwe ustalenie kryteriów dochodowych oraz jednoczesne pobudzenie podaży. Bez tego możliwa jest powtórka scenariusza kolejnych wzrostów cen napędzanych sztucznie wygenerowanym popytem.

Uwolnienie gruntów Skarbu Państwa pod inwestycje mieszkaniowe

W miastach odczuwalne są braki działek budowlanych, a te które sprzedawane są deweloperom osiągają bardzo wysokie stawki. Trudno jest więc marzyć o tańszych mieszkaniach, kiedy brakuje gruntów, na których można budować. Deweloperzy cyklicznie wnioskują o możliwość zakupu działek będących w zasobie KZN. Na razie muszą płacić coraz więcej za grunty inwestycyjne oraz nabywać trudniejsze parcele, których przystosowanie do inwestycji jest kosztowne i pracochłonne. Wzmocnienie części podażowej mogłoby się znaleźć w nowych założeniach nowego programu Kredyt na Start.

Dopłaty 600 zł do wynajmu mieszkań dla młodych

Sam pomysł wprowadzenia dopłat do wynajmu mieszkania dla młodych w kontekście obecnych wysokich stawek rynkowych wydaje się być ciekawą propozycją, która mogłaby odciążyć nieco domowe budżety. Z pewnością kwota dopłaty powinna zostać ustalona w przy uwzględnieniu lokalnych uwarunkowań cenowych. Na razie jednak nie widać żadnych oznak realizacji tej obietnicy. Być może doczekamy się konkretów w momencie ogłoszenia szerszej wizji polityki mieszkaniowej wraz z nowym programem wspomagającym kredytobiorców.

Program remontu pustostanów i mieszkań komunalnych oraz dopłat do budowy TBS-ów

Możliwa pula dopłat dla samorządów, która pomoże w wygenerowaniu nowych jednostek mieszkaniowych jest dobrym pomysłem. Wiele lokali w zasobach samorządu nie nadaje się do zasiedlenia. Lokalna władza nie ma zwykle dostatecznych środków, aby dokonywać remontów pustostanów, co wydłuża czas oczekiwania na mieszkania komunalne. Dzięki dodatkowemu zastrzykowi środków być może uda się w kolejnych latach zwiększyć zasoby mieszkaniowe, a upowszechnienie i wsparcie dla modelu budowy w TBS-ach da nadzieję na własne M wielu osobom, które coraz częściej nie mogą sobie pozwolić na zakup na warunkach komercyjnych.

 

Marcin Jańczuk/Metrohouse


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Dziękuję Pani Katarzynie Czarneckiej za profesjonalne przygotowanie transakcji. Gdyby nie Pani interwencja w trakcie, to zapewne wyszłabym z tych negocjacji."

— Marta Z., Gdańsk