Dobre wieści dla kupujących

3D LoftPodczas gdy jedni wykorzystują sierpień na letni wypoczynek, inni finalizują transakcje zakupu nieruchomości. Nie bez przyczyny sierpień uznawany jest w branży przeprowadzkowej za szczyt sezonu. To naturalne, że wiele rodzin właśnie w okresie wakacyjnym zmienia miejsce zamieszkania. Jako cezurę czasową przyjmują datę 1 września. Aby jednak rozpocząć przygotowania do przeprowadzki w sierpniu proces poszukiwania mieszkania należy rozpocząć odpowiednio wcześniej. Dlatego zwykle wzmożony napływ osób zainteresowanych zakupem widoczny jest w miesiącach wiosennych.
 

Dla wszystkich, którzy jeszcze nie dokonali tej ważnej życiowej decyzji i przeprowadzkę mają przed sobą, przekazujemy dobre wiadomości. Z analizowanych przez nas danych wynika, że na rynku wtórnym spadają zarówno średnie ceny ofertowe, ale też transakcyjne mieszkań. Jedynym miejscem, gdzie ceny transakcyjne nieco drgnęły w górę jest Gdańsk. Porównując ceny rok do roku, w takich miastach jak Łódź, Warszawa, czy Gdynia wartości pozostają niemal niezmienne. Największe korekty dotyczą Gdańska, tu średnia jest niższa od tej z wakacji 2013 r. o prawie 7 proc. Nie musi to wcale oznaczać realnych spadków cen mieszkań. Po prostu gdańszczanie coraz częściej decydują się na zakup mieszkań o niższym standardzie, co ma odzwierciedlenie w średniej cenie transakcji.

Warto zwrócić uwagę na rozbieżności w średnich cenach ofertowych i transakcyjnych. Te pierwsze obliczane są na podstawie cen wywoławczych wystawianych przez sprzedających, druga średnia powstaje w oparciu o realnie zawierane transakcje. Okazuje się, że w ostatnim czasie największe rozbieżności, przekraczające 10 proc. występują w trzech miastach: w Gdańsku, Gdyni i we Wrocławiu. Podkreślmy jednak, że ten wskaźnik nie świadczy o możliwościach negocjacji ceny, ale jest elementem pozwalającym ocenić stopień cenowego dopasowania oferty do realnych możliwości zakupowych klientów na lokalnych rynkach. Duże różnice mogą świadczyć albo o istotnych rozbieżnościach pomiędzy aktualną ofertą rynku a realnie nabywanymi segmentami mieszkań, ewentualnie o zbyt wygórowanych oczekiwaniach cenowych, które nie mają odzwierciedlenia w popycie generowanym przez nabywców.
 

Tych, którzy jeszcze tego nie zrobili, zachęcam do zapoznania się z sierpniowym raportem Polski Rynek Nieruchomości, gdzie prezentujemy aktualne informacje na temat rynku kredytów i cen na wtórnym rynku mieszkań.

Mariusz Kania, Prezes Zarządu Metrohouse


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Dziękujemy (z Żoną), za sprawne i szybkie załatwienie sprzedaży/kupna przedmiotowej działki.Choć nie obyło się bez nieco nerwowej atmosfery na końcu (z powodu nieoczekiwanej zmiany zdania przez sprzedającą), to jednak szczęśliwie udało się nam (między innymi dzięki rzeczowej i spokojnej Pana argumentacji), sprawę doprowadzić do końca."

— Dariusz Sz., Gdańsk