Dobre wieści dla kupujących

3D LoftPodczas gdy jedni wykorzystują sierpień na letni wypoczynek, inni finalizują transakcje zakupu nieruchomości. Nie bez przyczyny sierpień uznawany jest w branży przeprowadzkowej za szczyt sezonu. To naturalne, że wiele rodzin właśnie w okresie wakacyjnym zmienia miejsce zamieszkania. Jako cezurę czasową przyjmują datę 1 września. Aby jednak rozpocząć przygotowania do przeprowadzki w sierpniu proces poszukiwania mieszkania należy rozpocząć odpowiednio wcześniej. Dlatego zwykle wzmożony napływ osób zainteresowanych zakupem widoczny jest w miesiącach wiosennych.
 

Dla wszystkich, którzy jeszcze nie dokonali tej ważnej życiowej decyzji i przeprowadzkę mają przed sobą, przekazujemy dobre wiadomości. Z analizowanych przez nas danych wynika, że na rynku wtórnym spadają zarówno średnie ceny ofertowe, ale też transakcyjne mieszkań. Jedynym miejscem, gdzie ceny transakcyjne nieco drgnęły w górę jest Gdańsk. Porównując ceny rok do roku, w takich miastach jak Łódź, Warszawa, czy Gdynia wartości pozostają niemal niezmienne. Największe korekty dotyczą Gdańska, tu średnia jest niższa od tej z wakacji 2013 r. o prawie 7 proc. Nie musi to wcale oznaczać realnych spadków cen mieszkań. Po prostu gdańszczanie coraz częściej decydują się na zakup mieszkań o niższym standardzie, co ma odzwierciedlenie w średniej cenie transakcji.

Warto zwrócić uwagę na rozbieżności w średnich cenach ofertowych i transakcyjnych. Te pierwsze obliczane są na podstawie cen wywoławczych wystawianych przez sprzedających, druga średnia powstaje w oparciu o realnie zawierane transakcje. Okazuje się, że w ostatnim czasie największe rozbieżności, przekraczające 10 proc. występują w trzech miastach: w Gdańsku, Gdyni i we Wrocławiu. Podkreślmy jednak, że ten wskaźnik nie świadczy o możliwościach negocjacji ceny, ale jest elementem pozwalającym ocenić stopień cenowego dopasowania oferty do realnych możliwości zakupowych klientów na lokalnych rynkach. Duże różnice mogą świadczyć albo o istotnych rozbieżnościach pomiędzy aktualną ofertą rynku a realnie nabywanymi segmentami mieszkań, ewentualnie o zbyt wygórowanych oczekiwaniach cenowych, które nie mają odzwierciedlenia w popycie generowanym przez nabywców.
 

Tych, którzy jeszcze tego nie zrobili, zachęcam do zapoznania się z sierpniowym raportem Polski Rynek Nieruchomości, gdzie prezentujemy aktualne informacje na temat rynku kredytów i cen na wtórnym rynku mieszkań.

Mariusz Kania, Prezes Zarządu Metrohouse


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Drogą mailową chciałabym podziękować oddziałowi Metrohouse w Gdańsku, a w szczególności Pani Beacie Filipek i Panu Rafałowi Strzyż za rzetelną pracę wykonaną przy sprzedaży mojego mieszkania. Oboje pokazali pełen profesjonalizm i dużą dozę zrozumienia dla takiego laika jak ja, wielkie dzięki, będę Państwa polecać."

— Katarzyna C., Gdańsk