2013-07-22

Co musisz wiedzieć wynajmując swoje mieszkanie?

rentCo roku jak mantrę przypominamy zasady bezpieczeństwa towarzyszące podpisywaniu umów z najemcami. Na właściciela mieszkania czyha wiele różnego rodzaju ryzyk związanych z osobą potencjalnego najemcy. Są jednak sposoby aby je zminimalizować. Oto nasze propozycje:

  1. Przy podpisaniu umowy poproś potencjalnego najemcę o wylegitymowanie się dwoma rodzajami dokumentów, np. dowodem osobistym i prawem jazdy/paszportem. Niby prosta czynność, a znacznie zmniejsza ryzyko posługiwania się fałszywym dokumentem.
     
  2. Zadawaj mnóstwo pytań. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj przyszłego najemcę o sytuację materialną, lub poproś o zaświadczenie o wysokości zarobków lub zadzwoń do pracodawcy najemcy. Wynajem mieszkania jest rodzajem biznesu, nie możesz sobie pozwolić na potencjalnie niewypłacalnego kontrahenta.)
     
  3. Obawiasz się, że najemca nie będzie należycie dbał o mieszkanie? W umowie zapewnij sobie prawo do inspekcji nieruchomości. Nie możesz bez zgody najemcy wejść do wynajmowanej nieruchomości, ale okazją do bieżącego nadzorowania jego stanu mogą być comiesięczne wizyty, w trakcie których najemca będzie regulował bieżące należności.
       
  4. Aby zlikwidować ryzyko powstania zaległości w płatnościach za czynsz odprowadzany do wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni oraz opłaty za bieżącą eksploatację mediów, w umowie zagwarantuj sobie płatność wszystkich tych należności wraz z czynszem wynajmu.
     
  5. Kaucja stanowi podstawowe zabezpieczenie przy wynajmie mieszkania/domu. Jej wysokość nie powinna być niższa niż wartość jednomiesięcznego czynszu. Kaucję pobierz w momencie przekazania nieruchomości najemcy.
     

  6. Podstawą wydania nieruchomości jest protokół zdawczo-odbiorczy. W protokole dokładnie opisz stan techniczny nieruchomości, jej wyposażenie. Dodatkowo możesz zrobić zdjęcia, zarchiwizować je na płycie CD i załączyć do protokołu.
     
  7. W umowie wymagaj płatności czynszu w odstępach miesięcznych. Jeśli zgodzisz się pobierać należny czynsz w rzadszych odstępach czasu, maleją twoje szanse na sprawne odzyskanie należnych kwot.
     
  8. Nie unikaj odprowadzania podatku za wynajem nieruchomości. Przy ew. kwestiach spornych z najemcą nie będziesz mieć oporów, by skierować sprawę do sądu. Poza tym będziesz mógł korzystać z dobrodziejstw najmu okazjonalnego.
     

  9. Często konflikty pomiędzy stronami są następstwem źle skonstruowanej umowy, na bazie przypadkowego szablonu, który nie zabezpiecza w należytym stopniu żadnej ze stron. Przed jej podpisaniem poradź się specjalisty: prawnika lub pośrednika.
     
  10. Po rozmowie z potencjalnym najemcą mnożą Ci się wątpliwości? Jeśli najemca nie przekonuje Cię po pierwszym spotkaniu, za każdym razem nie będziesz pewien najemcy. Może w takiej odstąpić od umowy?

Chcesz BEZPIECZNIE wynająć swoje mieszkanie? Wejdź na naszą stronę i przeczytaj, co zyskasz powierzając nam obsługę Twojej transakcji.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Pragnę podkreślić wysoką jakość usługi z jaką się spotkałam. Na szczególne wyróżnienie zasługuje oferta, jaką przygotował dla mnie Pan Jarosław Machoń. Pracownik nie ograniczył się tylko do zaprezentowania ofert sprzedaży mieszkań, ale przedstawił również opis linii komunikacyjnych z poszczególnych miejsc, czas przejazdu i czas dojścia pieszo do przystanku."

— Marzanna P., Gdańsk