2016-05-25

Domy na wodzie

,,Dom jest tam, gdzie ludzie, którzy go tworzą” – teraz to powiedzenie zyskało realne znaczenie. Stało się tak za sprawą nowej koncepcji architektonicznej – domu na wodzie. Polega ona na połączeniu komfortu i wyglądu domu z mobilnością łodzi. Dom na wodzie przypomina wyglądem (w środku oraz z zewnątrz) nowoczesną nieruchomość, od której różni się tym, że zamiast działki, ma pod sobą wodę.
 

Czym charakteryzują się domy na wodzie?
 

Od teraz decyzja o kupnie domu nie musi wiązać się z monotonią i przywiązaniem do jednego miejsca. Pływający dom całoroczny pozwala na budzenie się i podziwianie rozmaitych widoków, zależnie od miejscowości, do której mają ochotę wybrać się jego właściciele. Poza możliwością doceniania uroków przyrody, dom na wodzie ma jedną podstawową zaletę – nie wymaga posiadania działki budowlanej, której cena bardzo często jest dużo wyższa, niż budowa samego domu. Niepotrzebne jest także pozwolenie na budowę. Pozwala nam to zaoszczędzić czas, tak samo jak fakt, że nie musimy czekać na zakończenie tej budowy – kupujemy dom gotowy do wprowadzenia. Kolejną zaletą domu na wodzie jest możliwość poznawania dużej ilości osób. Nie musimy martwić się złymi relacjami z sąsiadami, ponieważ możemy ich zmienić w każdej chwili :) Z   brakiem stałego miejsca dla domu tego typu wiąże się również brak meldunku. Nie należy się jednak martwić tym przesadnie, ponieważ za adres do korespondencji może służyć adres przystani, w której zacumowaliśmy nasz dom.
 

Koszty związane z kupnem i posiadaniem domu na wodzie
 

Szacuje się, że zakup domu na wodzie o powierzchni 220 m2 wiąże się z wydatkiem 400 tys. zł. Cena za metr wynosi 1818 zł, czyli około 3 razy mniej, niż za najtańsze mieszkanie w stolicy. Największym kosztem w przypadku domu na wodzie jest ogrzewanie, ponieważ potrzebny do niego jest prąd czerpany z przystani. W celu zmniejszenia kosztów należy zadbać o dobrą izolację cieplną. Istnieje także możliwość zainstalowania kominka z płaszczem wodnym.
 

Bezpieczeństwo domu na wodzie
 

Czy domy na wodzie są bezpieczne? Jak najbardziej. Powódź nie stanowi dla nich zagrożenia, w przeciwieństwie do zwykłych łodzi. Są także odporne na… trzęsienia ziemi. Należy jednak podejść rozsądnie do miejsca, w którym zamierzamy zacumować i sprawdzić zawczasu kilka czynników. Jeżeli chcemy w danym miejscu zamieszkać na dłużej, powinniśmy sprawdzić, jakie warunki czekają nas w kolejnych porach roku. Łatwo o pochopną ocenę podczas letniej pory, dlatego warto wcześniej sprawdzić, jak zbiornik zachowuje się podczas mrozów, roztopów oraz bardzo wysokich temperatur. Mimo odporności domów na wodzie na powódź, należy zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa w jej przypadku oraz być świadomym, w których miesiącach występuje największe ryzyko jej wystąpienia. Kolejnym istotnym czynnikiem jest bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Konstrukcja domów na wodzie składa się w dużej mierze z łatwopalnych materiałów, które należy odpowiednio zabezpieczyć. Pamiętajmy również o gaśnicy, czujnikach dymu oraz o tym, żeby cumować w miejscu, do którego możliwy jest stosunkowo szybki dojazd straży pożarnej. Sytuacją, jakiej każdy z nas chciałby uniknąć, jest wizyta włamywaczy. Ryzyko jest największe w pobliżu odludnionych terenów, dlatego warto wybierać strzeżone mariny. Zadbajmy o instalację alarmową oraz podnoszony trap.

Marzena Piotrowska


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Pani Aneta jest niezwykle profesjonalną, ale zarazem ciepłą osobą, nie mogłabym trafić na lepszego agenta. Angażuje się mocno i bardzo trafnie doradza, w moim przypadku zakup tzw. "dziury w ziemi" przerażał, ale dzięki Pani Anecie cały proces był dużo sprawniejszy i byłam spokojna o wszystkie elementy"

— Marta W, Kraków