2014-10-16

Jak mieszka student

studentZapytaliśmy naszych specjalistów o najbardziej popularne miejsca, w których wynajmują mieszkania studenci. Zobaczcie komentarze z kilku miast.

 

Łódź, Marcin Piech:
Ceny wynajmu mieszkań na Bałutach wynikają przed wszystkim z gorszej reputacji tej dzielnicy. Jeden fakt jest niezaprzeczalny – wynajem nie jest tam drogi. Zwykle zachęca to studentów, którzy po raz pierwszy wybierają lokalizację mieszkania na wynajem. W kolejnych latach spora część decyduje się przenieść do okolic położonych jeszcze bliżej uczelni. Atrakcyjność wynajmu wyznacza m.in. oś ulicy Piotrkowskiej, zagłębie rozrywki. Im bliżej Piotrkowskiej tym większy popyt na wynajem, a co za tym wyższe ceny, przekraczające 1000 zł miesięcznie w przypadku kawalerki.

 

Katowice, Bartosz Borowicz:

Mimo, iż ceny mieszkań są najwyższe w centralnych rejonach Katowic, to właśnie tu mieszkań poszukuje największa grupa studentów. Powodem jest bliskość największych uczelni. W odróżnieniu od innych miast różnice w cenach nie są aż tak bardzo znaczące. Można oczywiście znaleźć tańsze lokalizacje (np. Zawodzie), ale akurat wśród studentów nie cieszy się ono zbytnim zainteresowaniem z uwagi na stare budownictwo i niski standard mieszkań. Jedne z wyższych cen wynajmu można znaleźć na Brynowie. To zielona, spokojna dzielnica, w której chętnie wynajmujemy nieruchomości.
 

Gdańsk, Michał Kudła:

Stare Miasto, choć najdroższe w zestawieniu  mieszkań na wynajem również cieszy się zainteresowaniem pewnej grupy studentów. Są to stypendyści z innych krajów, głównie Skandynawowie, którzy szczególnie upodobali sobie tę część Gdańska. Nasi rodzimi studenci wybierają nieco tańsze lokalizacje, choć wielu z nich, poza ceną kieruje się względami lokalizacyjnymi, dlatego biorą pod uwagę np. Wrzeszcz, którzy w zestawieniach należy do dość drogich lokalizacji. Popularne latem Brzeźno, dla studentów nie jest zbytnio atrakcyjne z uwagi na odległość do uczelni. Stąd niższe ceny np. kawalerek na wynajem. Na niższe ceny można też liczyć wszędzie tam, gdzie dominuje wielka płyta (m.in. Suchanino).
 

Kraków, Piotr Przychodzki:

Amatorzy najtańszych ofert wybierają Nową Hutę. Coś kosztem czegoś. W przypadku studentów muszą się oni liczyć z dłuższym dojazdem do uczelni. Nie mogą też stawiać wysokich wymagań co do standardu mieszkań. Po drugiej stronie widełek cenowych stoją lokale na Starym Mieście, choć mieszkania w tej lokalizacji są rzadko wybierane przez studentów. Różnice w kwotach wynajmu są na tyle duże, że nie jest to miejsce, o które pytają studenci. Optymalnym rozwiązaniem dla studenta może być np. Prądnik Czerwony lub Wola Duchacka. Względnie umiarkowane ceny wynajmu powodują, że wielu studentów właśnie tu poszukuje lokum na czas roku akademickiego.
 

Wrocław, Wojciech Kubiak:

We Wrocławiu popularną formą wynajmowania mieszkań dla studentów jest podzielenie mieszkania na pokoje i ich wynajem indywidualnym najemcom. W ten sposób właściciel jest w stanie uzyskać większy zwrot z inwestycji, bo za pojedyncze pokoje trzeba zapłacić 600-800 zł. Najtaniej za wynajem zapłacimy na Psim Polu, choć z racji na niezbyt dogodną lokalizację studenci wybierają inne rejony Wrocławia. Dużym zainteresowaniem cieszy się dzielnica Krzyki, okolice ronda Powstańców Śląskich oraz Fabryczna.
 

Warszawa, Marcin Jańczuk:

W Warszawie istnieją duże rozbieżności w cenach mieszkań na wynajem. Tradycyjnie najdrożej jest w Śródmieściu i w przyległych do niej dzielnicach tj. Wola i Mokotów. Studenci jednak wybierają tańsze dzielnice. Niskobudżetowy wynajem możliwy jest np. na Targówku, czy Białołęce – jednak w przypadku tych dzielnic należy nastawić się na dłuższy dojazd na uczelnię, np. Uniwersytet Warszawski, czy Szkołę Główną Handlową. Z uwagi na lokalizację dzielnic popularne wśród studentów są m.in. Bielany oraz Ursynów, choć w tej ostatniej lokalizacji ceny nie nalezą do niskich.
 

Poznań, Jacek Kaźmierczak:

Zainteresowanie mieszkaniami do wynajmu studenckiego jest w prostej linii wynikiem bliskości  lokalnych ośrodków akademickich. Stąd wielu studentów wybiera Rataje lub Piątkowo. Tańsze oferty znajdziemy m.in. na Dębcu i na Wildzie, natomiast Stare i Nowe Miasto to części Poznania rzadziej wybierane przez studentów  z uwagi na mniejszą liczbę ofert na kieszeń tej grupy najemców.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Dziękuję za rzeczowy i bardzo skuteczny udział w pośredniczeniu zakupu lokalu. Współpraca z panem Wojciechem Żurawkiem należała do przyjemności. Wszelkie załatwiane formalności, w postaci chociażby przedstawiania odpowiednich dokumentów, umawiania notariusza, itp. było realizowane niezwłocznie i należycie. Cenię wysoki profesjonalizm."

— Mariusz K., Lublin