Inwestowanie w lokale użytkowe

Anna SzczęsnaAnna Szczęsna, dyrektor Działu Nieruchomości Komercyjnych w Metrohouse, odpowiada na pytania związane z inwestowaniem w lokale użytkowe.

Czy w ślad za zwiększonym zainteresowaniem zakupami na rynku mieszkaniowym wzrasta też popyt na lokale usługowe?

Z miesiąca na miesiąc zauważalny jest rosnący popyt na inwestycje w nieruchomości. Inwestor z dość ograniczonym portfelem skupi się na mieszkaniach (małe kwoty w porównaniu do lokali użytkowych, gdzie trzeba mieć min. 800 tys. zł. netto), ale więksi inwestorzy wychodzą z założenia, że ich portfel powinien się składać zarówno z lokali komercyjnych, mieszkań na wynajem jak i gruntów. Wtedy można mówić o rozłożonym ryzyku inwestycyjnym. Mamy czasy, kiedy gotówka w banku jest oprocentowana średnio na 2-2,5%, a z lokalu usługowego zakupionego pod wynajem możemy uzyskać 6-8% - dodatkowo mamy nieruchomość na własność, dochodzi więc możliwy wzrost wartości nieruchomości w czasie.

Jakie lokale użytkowe cieszą się zainteresowaniem inwestorów?

Najbardziej pożądane są lokale od dewelopera i to na etapie pozwolenia na budowę. Więksi gracze poszukują najemców na takie lokale, podpisują listy intencyjne i nabywają taki lokal (często też od razu go sprzedają po wyższej cenie – ponieważ jest już „wynajęty”). O dobry lokal z rynku „wtórnego” w tej chwili jest bardzo trudno. Inwestorzy nie chcą się ich pozbywać, bo nie mają lepszych alternatywnych sposobów lokowania gotówki. Sprzedają je tylko wtedy, gdy potrzebują uwolnienia środków na jeszcze bardziej atrakcyjną transakcję, zwykle też na rynku nieruchomości. Największy popyt jest na lokale przy głównych arteriach, wynajęte (z zamkniętą umową najmu, bez możliwości wyjścia) i to najlepiej na 10-15 lat. Ważny też jest sam najemca – najlepiej kiedy jest to firma sieciowa lub bank. Najtrudniej sprzedają się lokale słabo widoczne, wynajęte np. pod usługi z miesięcznym terminem wypowiedzenia. W takich przypadkach aktualny najemca nie jest stabilnym gwarantem.

Ile inwestorzy są skłonni wydać na lokale użytkowe i jaka jest oczekiwana stopa zwrotu?

W Warszawie najlepiej sprzedają się lokale w granicach 1,5-2mln. Większość nabywana jest za gotówkę. W tej chwili przeciętne stopy zwrotu nieco spadły. Jeszcze w zeszłym roku inwestorzy oczekiwali 9-10%, teraz jest to 6-8%. Taki poziom jest jak najbardziej osiągalny na lokalnych rynkach.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Dziękuję za rzeczowy i bardzo skuteczny udział w pośredniczeniu zakupu lokalu. Współpraca z panem Wojciechem Żurawkiem należała do przyjemności. Wszelkie załatwiane formalności, w postaci chociażby przedstawiania odpowiednich dokumentów, umawiania notariusza, itp. było realizowane niezwłocznie i należycie. Cenię wysoki profesjonalizm."

— Mariusz K., Lublin