2015-10-23

Już za 2 miesiące kolejne schody w dostępie do M - Rekomendacja S

schodyJeżeli chcesz kupić w najbliższym czasie mieszkanie, warto aby uzupełnić swoją wiedzę o pojęcie Rekomendacji S.

 

Rekomendacja S jest dokumentem opracowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego i stanowi zbiór zasad udzielania kredytów zabezpieczonych hipotecznie. Chodzi o to, aby zapewnić bankom dobrą jakość udzielanych kredytów przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów samych kredytobiorców.

Rekomendacja S po raz pierwszy ujrzała światło dzienne w 2006 r., ale dla obecnej sytuacji na rynku kredytowym szczególnie ważna jest nowelizacja dokumentu z 2013 r., gdzie dokonano zmian w zakresie udzielania kredytów walutowych, maksymalnego czasu spłaty udzielonego kredytu, czy wysokości wkładu własnego. Zwłaszcza te ostatnie ograniczenia mają coraz większe znaczenie przy nabywaniu nieruchomości. Zgodnie z regulacjami od 2014 r. wkład własny przy zakupie nieruchomości wynosił 5 proc. Od początku 2015 r., aby dokonać zakupu trzeba mieć 10 proc. wkładu własnego. Jednak to nie koniec. Od 1 stycznia 2016 r., w więc już za 2 miesiące, wkład własny zwiększa się do 15 proc., by osiągnąć swoją docelową wysokość w 2017 r., kiedy banki zaczną wymagać 20 proc. wkładu własnego.

 

5 proc. nie stanowiło dużego problemu dla nabywców mieszkań, ale uzbieranie 15 czy 20 proc. może stanowić poważną barierę przy zakupie mieszkania. Przykładowo przy zakupie mieszkania za 250 tys. zł. od przyszłego roku banki będą wymagać 37,5 tys. zł. O ile może nie być to zawrotna kwota dla osób, które sprzedają swoje mieszkanie i nabywają większy lokal, aby poprawić swoje warunki mieszkaniowe, to w przypadku nabywców kupujących swój pierwszy lokal zebranie tak dużej kwoty może stanowić ciężki orzech do zgryzienia. Przecież wkład własny to nie jedyny wydatek przy zakupie M. Na rynku wtórnym dochodzi jeszcze m.in. 2 proc. podatek od czynności cywilnoprawnych. Pamiętajmy też o takcie notarialnej. W zależności od standardu mieszkania dochodzą też jeszcze koszty remontu, aranżacji i wyposażenia.

 

Aby uniknąć kolejnych podwyżek wysokości wkładu własnego warto zainteresować się zakupem mieszkania jeszcze w tym roku. Wtedy mamy gwarancję, że zamiast 15 proc., wystarczy „tylko” 10 proc.

Jeśli jednak zakup zrealizujemy w przyszłym roku, a nie będziemy w stanie zebrać więcej niż 10 proc. wkładu własnego, nie tracimy szans na uzyskanie kredytu. Koszty jego obsługi będą jednak wyższe, bo bank będzie wymagał dodatkowego ubezpieczenia kredytu.

Nie każdy bank będzie jednak oferował takie rozwiązanie, więc wybór oferty kredytowej może być znacznie bardziej ograniczony.

 

Photo credit: mark sebastian / Foter / CC BY-SA


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Bardzo pomocny, zaangażowany, właściwie dobiera argumenty, każda z przedstawionych przez p. Mariusza ofert spełniała podane warunki brzegowe i miała w sobie coś interesującego."

— Małgorzta D., Kraków