2017-05-16

Kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego


Zakup mieszkania to niezaprzeczalnie jedna z najważniejszych transakcji w życiu każdego człowieka, dlatego ważne jest skrupulatne sprawdzenie kilku rzeczy. Jakich?

Po pierwsze primo – księga wieczysta

Tak jak każdy człowiek ma swój pesel, legitymację, czy dowód osobisty, tak samo mieszkanie ma swoją księgę wieczystą. Większość ksiąg dostępna jest w wersji online więc możemy to margin-right: 10px; margin-left: 10px;sprawdzić bez wychodzenia z domu. Jedyne co jest nam potrzebne, by to sprawdzić to jej numer. Czego możemy dowiedzieć na temat mieszkania z księgi wieczystej? Prócz podstawowych informacji na temat nieruchomości, typu: rodzaj nieruchomości, adres, metraż/powierzchnia działki, możemy też sprawdzić informacje na temat właściciela nieruchomości lub użytkownika wieczystego. Dla kupującego mieszkanie najważniejszy są działy w którym zawarte są informacje na temat wszelkiego rodzaju obciążeń danej nieruchomości, czyli np. informacje o egzekucji oraz hipoteki obciążające nieruchomość.

Akt notarialny i …

Ważne jest również okazanie przez sprzedającego aktu notarialnego – umowy sprzedaży, która jest potwierdzeniem dokonanej transakcji zakupu nieruchomości. Prócz księgi wieczystej i aktu notarialnego ważne jest także zaświadczenie o stanie zameldowania w danej nieruchomości. Taki dokument możemy otrzymać od właściciela lokalu lub z urzędu miasta. Z reguły sprzedający organizuje takie zaświadczenie w dniu sprzedaży nieruchomości, aby dokument ten był jak najbardziej aktualny. Pamiętaj o tym, że w dniu podpisania aktu notarialnego w mieszkaniu nie powinien być nikt zameldowany, taki stan rzeczy pozwoli Ci się ustrzec przed problemami typu: „niespodziewany lokator”.

Czy jeszcze coś?

Ważnym dokumentem, na który warto zwrócić uwagę jest plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli interesuje nas na przykład zakup mieszkania w cichej spokojnej okolicy, warto spojrzeć na taki plan, czy czasami mpzp nie umożliwia budowy budynków przemysłowych, centrów handlowych, czy innych mniej lub bardziej uciążliwych obiektów ograniczających korzystanie z naszej nieruchomości.

Czego możesz jeszcze zażądać od właściciela?

Przed zakupem mieszkania, możesz poprosić również o zaświadczenie, że na nieruchomości nie ciążą żadne długi czynszowe (zaświadczenie takie uzyskuje się ze spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej) oraz te związane z mediami.
Podczas zakupu swojego lokum nie zapominaj o tym, że jest to inwestycja na całe życie, w związku z czym warto ograniczyć zaufanie do innych. Potocznie mówiąc: „lepiej mieć wszystko na papierze”.

 


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Uważam, iż Pani Sajnóg może być wzorem i przykładem dla innych, gdzie jej ludzkie podejście i zdolności menadżerskie jak i wysoka kultura osobista gwarantują zadowolenie klientów i zwiększają dochody Państwa firmy[...] To dzięki Pani Sajnóg klient zgodził się na wszystkie nasze propozycje i wyszedł z przeświadczeniem dobrze wynegocjowanej umowy".

— Bogdan A., Warszawa