2015-01-05

Rynek mieszkań - co nas czeka w 2015 r.

Jak będzie wyglądał rynek mieszkań w 2015 r? O to zapytaliśmy prezesa zarządu Metrohouse, Mariusza Kanię.
 

Czy zapowiedź deweloperów o podwyżkach można traktować jako początek nowej hossy mieszkaniowej? Czy można ogłosić definitywny koniec kryzysu?
 

Nie nazywajmy obecnej sytuacji kryzysem. Poziom i tempo sprzedaży dalekie jest od stawiania tezy o załamaniu rynku. Popyt na mieszkania nie słabnie, niskie oprocentowanie kredytów zachęca do finansowania w ten sposób zakupu nieruchomości, a na rynek trafiają klienci, którzy w inwestowaniu w nieruchomości widzą alternatywę w stosunku do lokowania środków na niskooprocentowanych lokatach - na rynku jest coraz więcej klientów gotówkowych. Zgłaszany popyt na mieszkania jest nieco tłumiony poprzez regulacje uniemożliwiające chociażby kredytowanie całości zakupu, czy dopłaty zarezerwowane wyłącznie dla rynku pierwotnego podczas gdy poza największymi miastami dostępność takich mieszkań jest drastycznie niska. Zresztą o skuteczności dopłat świadczą tegoroczne wypłaty zabudżetowanych na ten cel środków. Deweloperzy zdają sobie sprawę, że siłą napędową jest MdM. Podnoszenie cen mogłoby skutkować wykroczeniem projektu poza ramy limitów programu. Większość deweloperów nie może do tego dopuścić i nie dopuści.
 

Jak na ew. podwyżki cen na rynku pierwotnym zareaguje rynek wtórny? Też można się spodziewać podwyżek?
 

Rynek pierwotny oddziaływuje na wtórny zwłaszcza w największych miastach, gdzie pokrywa znaczącą część rynku. Jednak nawet w tak dużych aglomeracjach, jak np. Łódź wpływ jest bardzo ograniczony. Transakcje mają miejsce zwłaszcza na rynku wtórnym. Mijający rok był czasem kontynuacji trendu stabilizacyjnego. Nie ma przesłanek ku temu, aby prognozować jakieś zmiany. W statystykach sprzedażowych być może będziemy mieć do czynienia z sytuacją wyższych cen m kw. w przeprowadzanych transakcjach. Będzie to wyłącznie wynikiem zwiększonego popytu na mniejsze metraże, gdzie cena jednostkowa m kw. jest z reguły wyższa. Przy obligatoryjnym wkładzie własnym w wysokości 10 proc. ceny nieruchomości mieszkania kompaktowe będą nadal najczęściej poszukiwaną grupą mieszkań. Powiedzenie „Małe jest piękne” będzie często powtarzane. Myślę, że jeśli tylko deweloperzy mogliby budować mieszkania o metrażach poniżej 20 m kw., takie produkty stałyby się jednymi z częściej poszukiwanych na rynku. Tak, jak ma to miejsce obecnie na rynku wtórnym.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

Serdecznie Państwu dziękuję za profesjonalną i merytoryczną pomoc, wielkie zaangażowanie i życzliwość. Z całą pewnością polecę Państwa usługi innym potencjalnym klientom.Szczególne podziękowania składam na ręce Pani Justyny Buczek, która jest osobą niezwykle życzliwą, pomocną i kompetentną, bardzo operatywną, o wysokiej kulturze osobistej oraz niezwykle ujmującej osobowości.

— Violetta D., Gdańsk