Coraz więcej mieszkań dostępnych z dopłatami Skarbu Państwa

Na początku bieżącego roku firma Metrohouse wraz z analitykami Metrofinance dokonała przeglądu ofert rynku wtórnego w osiemnastu największych polskich miastach. Badanie zostało powtórzone w połowie marca.

Wyniki kolejnej analizy wskazują, że na 18 analizowanych miast w 13 z nich zwiększył się udział mieszkań, które kwalifikują się do programu dopłat do kredytów. Największy wzrost dostępności najtańszego segmentu mieszkań odnotowuje się w Szczecinie i Białymstoku – wzrost odpowiednio o 12 i 9 punktów procentowych. Dziewięć miast zanotowało minimalny wzrost dostępności ofert w granicach 1-2% (Kraków, Bydgoszcz, Zielona Góra po 1% i Warszawa, Lublin, Rzeszów, Kielce, Katowice po 2%). We Wrocławiu i Gdańsku dostępność mieszkań w ramach Rodziny na swoim wzrosła o 5 punktów procentowych, a w Łodzi o 6 punktów. W dwóch miastach poziom dostępności pozostał bez zmian – w Poznaniu (62%) oraz w Toruniu (77%).

Widoczne spadki cen nieruchomości, które teoretycznie powinny przynieść wzrost dostępności mieszkań poniżej wyznaczonych wskaźników nie znalazły odzwierciedlenia w potencjale dostępnych mieszkań na rynku wtórnym w trzech analizowanych miastach. Nieznaczny spadek dostępności mieszkań jest zauważalny w Gorzowie Wielkopolskim (o 1 punkt procentowy), a także w Opolu i Olsztynie (o 3 punkty procentowe).

Należy zauważyć, że dość duży przyrost mieszkań spełniających wymagania dopłat do kredytów w Szczecinie i Białymstoku wynika z kilku czynników. Przede wszystkim do zwiększenia dostępności tych mieszkań przyczyniły się spadki cen mieszkań, które spowodowały, że lokale, które do tej pory znajdowały się na progu dostępności w ramach Rodziny na swoim po minimalnym obniżeniu żądań cenowych przez sprzedających spełniają już kryteria programu. Poza tym na rynku zauważalny jest proces urealniania cen ofertowych, które zostały skalkulowane w zeszłym roku, często jeszcze w nieco innych warunkach rynkowych. Obecnie sprzedaż mieszkania wiąże się z potrzebą obniżenia żądań cenowych.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Dziękujemy (z Żoną), za sprawne i szybkie załatwienie sprzedaży/kupna przedmiotowej działki.Choć nie obyło się bez nieco nerwowej atmosfery na końcu (z powodu nieoczekiwanej zmiany zdania przez sprzedającą), to jednak szczęśliwie udało się nam (między innymi dzięki rzeczowej i spokojnej Pana argumentacji), sprawę doprowadzić do końca."

— Dariusz Sz., Gdańsk