2018-04-24

Polacy nie ustają w inwestowaniu

 

Mieszkania nadal stanowią bardzo interesującą formę inwestycji. W porównaniu do ubiegłego roku zwiększa się odsetek nabywców mieszkań z przeznaczeniem po wynajem.

 

Już kolejny rok z rzędu bardzo wiele wskazuje na to, że nieruchomości mieszkaniowe to najlepsze z możliwych długoterminowe rozwiązanie inwestycyjne, atrakcyjne zarówno dla inwestorów profesjonalnych, jak i tych okazjonalnych. W pełni potwierdzają to coraz częściej w ostatnich czasach przeprowadzane badania preferencji inwestycyjnych Polaków. Przykładowo z ostatniego raportu KPMG dotyczącego rynku dóbr luksusowych wynika, że zamożni Polacy inwestycje w nieruchomości, w tym przede wszystkim mieszkaniowe, uznają za absolutnie najlepszą formę lokowania kapitału. – Sądzi tak aż dwie trzecie ankietowanych respondentów. Kolejne pozycje tego typu rankingów: złoto, giełda, fundusze inwestycyjne, lokaty bankowe, dzieła sztuki czy obligacje, mają w porównaniu z nieruchomościami zdecydowanie drugorzędne znaczenie dla rodaków dysponujących środkami do zainwestowania, komentuje wyniki raportu Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

 

Z badań ankietowych przeprowadzonych przez sieć biur nieruchomości Metrohouse wynika, że w I kwartale 2018 r. 28 proc. zakupów mieszkań na rynku wtórnym było dokonywanych z zamiarem inwestycyjnym. – To jeszcze wyższy odsetek niż w analogicznym okresie zeszłego roku, kiedy zakupy inwestycyjne stanowiły 23 proc. wszystkich transakcji, mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. Jańczuk dodaje, że w rzeczywistości odsetek zakupów inwestycyjnych może być jeszcze wyższy. – Nadal klienci nabywając mieszkania w celu przeznaczenia ich do wynajmu nie do końca odkrywają swoje późniejsze zamiary przed deweloperem lub pośrednikiem. Fala inwestowania w nieruchomości może być jeszcze większa, zresztą widać to po liczbie ofert na rynku wynajmu. W skali całego kraju średnia kwota nabywanego mieszkania na rynku wtórnym w celach inwestycyjnych to 265 tysięcy złotych, w warunkach warszawskich kwota ta jest nieco wyższa i wynosi 306 tys. zł. W stolicy taka kwota pozwala na zakup niewielkiego dwupokojowego mieszkania.

 

Z przeprowadzonego w ostatnim czasie przez portal RynekPierwotny.pl sondażu wśród deweloperów, w ubiegłym roku więcej niż co trzecie mieszkanie z pierwszej ręki nabywane było za gotówkę. Z tego z kolei dwie trzecie lokali kupowanych było z przeznaczeniem typowo inwestycyjnym, a więc z myślą o wystawieniu na rynku wynajmu, a tylko jedna trzecia na potrzeby własne.

 

Z czego wynika aż tak imponująca popularność lokalu mieszkalnego jako celu zyskownej inwestycji? – Zapewne po pierwsze z istotnej dla rodzimej mentalności namacalności jej przedmiotu i pewności (bezpieczeństwa) posiadania. Po drugie zaś z mocno utrwalonego, acz niekoniecznie do końca słusznego przekonania o braku większego ryzyka inwestycyjnego czy też konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, jako koniecznego warunku skutecznego zarabiania na nieruchomościach. Po trzecie wreszcie z istotnego niedoboru alternatywnych i wystarczająco konkurencyjnych form inwestowania kapitału w dobie rekordowo niskich stóp procentowych, mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Innymi słowy, w czasach chronicznej słabości krajowej giełdy i bliskiemu zeru oprocentowaniu bankowych rachunków, lokowanie w mieszkania nie bez powodu jawi się rodakom jako inwestycyjne eldorado.   

 

Czy w takim razie rynek wynajmu ulega szybkiemu nasyceniu, w związku z czym dalsze inwestycje mieszkaniowe stają się coraz bardziej ryzykowne? Na razie absolutnie nic na to nie wskazuje. Rynek wynajmu komercyjnego rośnie obecnie w tempie około 20 tys. nowych lokali rocznie, co jak na rodzime warunki jest ilością wręcz symboliczną. Do tego rządowy program Mieszkanie Plus tymczasem zabrnął w ślepą uliczkę, co oznacza brak jakiejkolwiek konkurencji dla mieszkaniowego wynajmu komercyjnego w dłuższym terminie. Z kolei stopy procentowe NBP jeszcze dość długo pozostaną na obecnych rekordowo niskich poziomach. Oznacza to wciąż dobre, by nie powiedzieć optymalne perspektywy dla kontynuacji inwestycyjnego boomu na krajowym rynku nieruchomości mieszkaniowych.

 


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Szanowny Panie, chciałbym pochwalić profesjonalizm w pracy Pana Patryka Przewodowskiego. Jestem zaskoczony zaangażowaniem, z jakim podchodzi on do pracy. Piszę do Pana, ponieważ nigdy nie spotkałem pośrednika nieruchomości, który z taką pasją zajmował się swoimi klientami."

— Łukasz D., Warszawa